Wedding Planner czy event manger ze strony obiektu?

Wiele osób, które zaczynają swoją przygodę z organizacją własnego wesela poza miejscem zamieszkania zastanawia się w jaki sposób zatrudnienie wedding plannera pomoże im w zaplanowaniu tego wydarzenia, skoro mają już opiekuna ze strony obiektu weselnego. Zdawać by się mogło, że obie funkcje są bardzo podobne. Dziś napiszemy więc, w jaki sposób praca Waszego wedding plannera różni się od pracy event managera ze strony obiektu weselnego.

  1. Pierwsza i zasadnicza różnica jest taka, że event planner zajmie się jedynie tą częścią organizacji Waszego dnia, która ściśle wiąże się z pracą załogi miejsca weselnego. Nie zajmie się ani pomocą w wyborze obrączek, ani sukni. Nie zamówi także zaproszeń, ani pozostałej papeterii ślubnej. Opiekun ze strony obiektu nie zorganizuje dla Was, ani nie zajmie się tłumaczeniem dokumentów niezbędnych do zawarcia małżeństwa. Nie będzie także uczestniczył w kolejnych spotkaniach z podwykonawcami, a jedynie będzie Was prosił o przekazanie ustaleń z nimi.
  2. Podobnie w dniu samego wesela event manager koordynuje przede wszystkim pracę swojego zespołu. Wedding Planner patrzy na Wasz dzień całościowo, zna każdy szczegół uzgodnień ze wszystkimi podwykonawcami i koordynuje całość Waszego dnia, a nie tylko pracę kuchni i kelnerów. Osoba dedykowana ze strony obiektu będzie z Wami najczęściej tylko do końca wydania obiadu, podczas gdy Wasz wedding planner jest z Wami od samego rana do momentu, kiedy nie zostaną wypełnione wszystkie punkty ustalonego scenariusza weselnego.
  3. Event manager jest najczęściej osobą pracującą na etacie od poniedziałku do piątku w godzinach biurowych (oczywiście poza eventami i weselami, które koordynuje).Więc pracuje w godzinach, w których pracuje większość z Was. Poświęca Wam czas w godzinach swojej (i Waszej) pracy. W takiej sytuacji często musicie „zarywać” własną pracę, żeby wykonać telefon w sprawie wesela, omówić coś, ustalić itd. Wasz wedding planner pracuje dla Was tak naprawdę bez jakichkolwiek dziennych ram czasowych i dostosowuje się do dogodnych dla Was godzin. Większość ustaleń z naszymi Parami Młodymi dokonujemy po południu i wieczorami, a nierzadko póóóźnymi wieczorami, co nie raz wynika z różnicy czasu. Jesteśmy więc do Waszej dyspozycji wtedy, kiedy jest to dogodne dla Was.
  4. Po czwarte i chyba najważniejsze: może to zbyt bezpośrednie, ale pamiętajcie kto płaci wedding plannerowi, a kto koordynatorowi w obiekcie. Wedding planner, jako osoba, której powierzacie organizację swojego dnia dołoży wszelkich starań nie tylko do tego, aby Wasz dzień był rzeczywiście najpiękniejszym dniem życia, ale też na każdym etapie zadba o to, żeby wszystkie z usług, na które się zdecydujecie były najwyższej jakości, ale też najbardziej korzystne cenowo. Event manager zadba o koordynację pracy swojego zespołu podczas Waszych uroczystości, ale oprócz organizacji Waszego wesela będzie miał milion innych rzeczy do zrobienia podczas swoich godzin w pracy, milion maili do wysłania w sprawie kolejnych 50 imprez  Fizycznie więc nie będzie miał czasu i możliwości przedstawiać Wam kilku ofert na każdą usługę, weryfikować ich cenowo i sprawdzać dostępność, bo zakres jego obowiązków na etacie znacznie wykracza poza organizację wesel. Często też bywa, że nie ma czasu ani szkolić się i śledzić najnowsze trendy ślubne. Wasz wedding planner nie tylko cały czas śledzi co nowego słychać w weselach, ale także z podsyłanych przez niego propozycji może uzbierać się całkiem spora oszczędność pieniędzy! Nie jest też rzadkością że waszego event manager podczas Waszego wesela nie będzie, bo przecież kiedyś też musi wykorzystać urlop.

Wpis powstał jako kolejny krok odczarowujący zawód wedding plannera. Absolutnie nie ma na celu pomniejszać roli koordynatorów weselnych w obiektach. W zdecydowanej większości to bardzo ciężko pracujący i bardzo zaangażowani ludzie. Jednak ich rola w Waszych przyjęciach jest po porostu bardzo różna od roli wedding plannera. Skąd to wiemy? No coż, jakby to powiedział Anglik: „Been there, done that, read the book” J

Przez wiele lat same pracowałyśmy jako event managerki w pięknych obiektach weselnych i dobrze znałyśmy swoją rolę. Zawsze z zaangażowaniem podchodziłyśmy  do swojej pracy, jednak nie było naszym zadaniem zająć się wieloma tematami około-weselnymi, które Para Młoda ostatecznie musiała zorganizować sobie sama.

Sami więc zdecydujcie, czy posiadanie event managera jako opiekuna wesela jest wystarczające. W wielu przypadkach, np., kiedy np. mieszkacie za granicą, warto zastanowić się czy wspólnie z event managerem jesteście w stanie dźwignąć ciężar przygotowań, aby były one przyjemne i bezstresowe, a sam dzień wesela był czystym spełnieniem marzeń.

Leave a Reply